سیستم هوشمند تفکیک، راه حلی است دقیق و عادلانه، که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و به پشتوانه ی پشتیبانی دائم و مسئولانه، امکان اندازه گیری دقیق مصرف هر واحد را فراهم می کند.

 

 سرمای هوا و هزینه‌های گزاف گرمایش در کشورهای اروپایی، ایده تفکیک هزینه‌های انرژی را در اوایل دهه بیست میلادی به وجود آورد. در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا مانند دانمارک، آلمان، هلند، سوئیس، بلژیک، اتریش و... اندازه‌گیری تفکیکی مصرف انرژی (sub metering) از سال‌ها پیش به صورت قانونی لازم‌الاجرا بوده و بر اساس مصوبه سال اخیر پارلمان اروپا ، تا سال 2016 تفکیک مصرف انرژی درتمامی اتحادیه اروپا اجرا خواهد شد. اما در سال‌های اخیرایده تفکیک، یا اندازه‌گیری هوشمند (smart metering) در سایر نقاط جهان از جمله امریکا و آسیا به سرعت در حال رشد است.
در ایران، با توجه به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌های اخیر، اقبال عمومی گسترده‌ای به تفکیک هزینه‌های انرژی به وجود آمده است.

 

با در نظر گرفتن عادات متفاوت در حمام کردن، شستشو و پخت و پز، به سادگی آشکار می شود که متراژ یا تعداد نفرات نمی تواند روش عادلانه ای برای تفکیک قبض ها باشد

 

 چرا تفکیک

اندازه گیری دقیق مقدار مصرف انرژی، تنها راه عادلانه تفکیک قبض ها است و تفکیک بر مبنای متراژ و تعداد نفرات از نظر علمی صحیح نیست. چرا که به طور معمول بیشترین میزان هزینه ی گازمصرفی، صرف گرمایش می شود و از آنجا که هریک از ما عادت های گرمایی متفاوتی داریم و دمایی که در آن احساس راحتی می کنیم می تواند بسیار متفاوت باشد، میزان مصرف یک واحد آپارتمان حتی می تواند بیشتر از تاثیر متراژ یا تعداد نفرات باشد. دانستن این حقیقت که در دو واحد آپارتمانی کاملاً مشابه، با سیتم گرمایشی مشابه، به ازای هر یک درجه ی دمای بیشتر، مصرف گاز شش درصد بیشتر می شود، اهمیت تاثیر این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

 
  تفکیک و صرفه جویی

اگر سهم هر واحد از هزینه ی مشاع انرژی، دقیقاً به اندازه ی مصرف آن واحد باشد، اعمال راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی مانند عایق بندی، نصب شیشه دو جداره یا نصب شیر ترموستاتیک از نظر مالی معنادار شده و سرمایه گذاری سودمندی محسوب خواهد شد.
تحقیقات به عمل آمده در کشورهای مختلف نشان می دهد که نصب تجهیزات تفکیک هزینه های انرژی، مصرف انرژی را تا 40 درصد کاهش داده است. این کاهش عموماً به دلیل تغییر الگوی مصرف و صرفه جویی توسط مصرف کنندگان به وجود آمده است.

 

روش کار سیستم

راهکارهای تفکیک، بر اساس سیستم گرمایشی و سرمایشی هر ساختمان متفاوت است. دستگاه های اندازه گیری بر روی تجهیزات گرمایش و سرمایش و لوله های ورودی آب و گاز هر واحد آپارتمان نصب می شوند و بسته به نوع دستگاه، اطلاعات مربوط به میزان مصرف را اندازه گیری می کنند.
تمام اندازه گیری های انجام شده به صورت بی سیم به شبکه ی اصلی ساختمان ارسال می شود؛ بنابراین نه نیازی به سیم کشی وجود دارد و نه به مراجعه ی حضوری برای قرائت دستگا ه های اندازه گیری.

 

نصب تجهیزات اندازه گیری، بسیار آسان و سریع است و نیازی به اعمال هیچ گونه تغییری در سیستم لوله کشی ساختمان ندارد.این سیستم هوشمند تفکیک تمام سیستم های گرمایش و سرمایش موجود اعم از رادیاتور، فن کویل زمینی، فن کویل سقفی، پکیج، بخاری گازی و شومینه، آب گرمکن، گرمایش از کف و غیره را پوشش می دهد.